FAQ

Czy generator pary potrzebuje zimnej wody lub gorącej wody?
Możesz użyć zimnej wody lub gorącej wody. Ciepła woda ( powyżej 60 ° C) skraca czas nagrzewania.
Jak można dodać zapach do pary?
Dostępne są dwie opcje:

Przez dysze pary, tutaj jest małe wgłębienie dla zapachu. Napełniona, wystarcza na około 10 minut zapachu.

Lub za pomocą pompy zapachu. Ta wprowadza  elektronicznie sterowany zapach do linii pary. Tutaj znajdziesz nasze pompy zapachu.

Czy generator pary może być zainstalowany w szczelny sposób?
Nie należy go instalować szczelnie, ponieważ generator pary wymaga minimalnego powietrza nawiewanego. Jednak szafka lub skrzynka, w której jest zainstalowany, nie stanowi problemu.
Czy generator pary również może być zamontowany do góry nogami?
Nie, generator pary musi być zamontowany poziomo (wylot pary u góry, wlot i spust wody u dołu generatora pary).
Czy generator pary musi być odwapniany?
To, czy generator pary zkamieni się, zależy z jednej strony od twardości wody, ale także od tego, jak często i jak długo działa generator. Bardzo miękki stopień twardości wody wynosi mniej niż 8,4 ° dH. Następnie wystarcza odwapnienie w odstępach około czterech lat. Przy bardzo wysokim stopniu twardości (ponad 14 ° dH) generator powinien być odkamieniany co 3-4 miesiące. Twardość wody można dowiedzieć się u  dostawcy wody.
Jak działa odkamienianie? Prosto i nieskomplikowanie!

Wariant A: ręczne odkamienianie

Otwórz „otwór serwisowy” na górze generatora pary (patrz ilustracja) i dodaj środek odwapniający (np.Kwas cytrynowy). Pozostaw na chwilę, a następnie naciśnij dwukrotnie przycisk „włącz / wyłącz”. Teraz na wyświetlaczu pojawi się „d”. Generator sam się oczyszcza i automatycznie kończy odwapnianie.

Wariant B: Odkamienianie elektroniczne

Zainstaluj pompę odkamieniającą. Jest ona podłączona do generatora pary i pojemnika ze środkiem odkamieniającym. Generator napełnia środkiem odkamieniającym za naciśnięciem przycisku i automatycznie opróżnia go do kanalizacji po 3 godzinach. Pompy można znaleźć tutaj

Jaką moc powinien mieć generator pary?
Właściwy wybór: włączasz generator pary i po ok. 10-20 minutach kąpiel parowa powinna zostać podgrzana do temperatury około 43 C ° przy wilgotności prawie 100%. Po osiągnięciu temperatury generator zatrzymuje się (tylko minimalna parowanie), aż temperatura spadnie o około 2 ° C. Następnie para jest ponownie generowana, aż temperatura w kabinie powróci do pożądanego poziomu. Ze względu na mały otwór nawiewu powietrza temperatura stale trochę spada. W rezultacie uzyskuje się równomiernie dobre parowanie. Generator nie robi zbyt długich przerw. Zwiększenie parametrów o jeden stopień wyżej nie jest w żaden sposób niekorzystne w wyborze generatorów pary.
Konsekwencje złego wyborem mocy pompy parowej
Jeśli użyjesz generatora pary, który jest zbyt słaby, temperatura rośnie tylko bardzo wolno. Jeśli drzwi od łaźni zostaną otwarte, potrzeba o wiele więcej czasu niż w przypadku silniejszego generatora, dopóki temperatura wylotowa nie zostanie ponownie osiągnięta. Co więcej, generator pary pracuje stale z mocą 100% i zawsze wytwarza parę. Jeśli generator pary jest zbyt słaby, konieczna jest również dobra izolacja cieplna.

Jeśli użyjesz zbyt silnego generatora pary, może się zdarzyć, że łaźnia parowa nagrzeje się zbyt mocno. Ogrzewa to szczególnie ściany, siedzenia itp. W tym celu łaźnia parowa musi działać przez 1-2 godziny. Silniejszy generator pary szybciej osiągnie temperaturę docelową. Ważnym jest wlot powietrza (np. otwór w drzwiach łaźni parowej), aby powietrze nie stało się w łaźni parowej.

Czy kabel sterujący z generatora pary do można przedłużyć?
Tak, kabel przedłużający można znaleźć tutaj.
Czy kabel czujnika może zostać przedłużony?
Możliwe jest przedłużenie do 10m. Ponieważ długość kabla wzrasta wraz z wydajnością kabla, kabel nie powinien być dłuższy niż 10m. Kabel czujnika dostarczany jest z ok. 5m. Niestety nie mamy w asortymencie przedłużeń kabla.

Głowica czujnika: NTC R (25 c) = 100,00 k omów.

Gdzie można zamontować wyświetlacz?
Wyświetlacz generatora pary jest w 100% wodoodporny, więc można go zamontować wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia wilgotnego / łaźni parowej.
Czy rura parowa musi być pochylona?
Przewód pary musi być lekko pochylony od generatora pary do wylotu pary lub od dyszy wylotowej do generatora pary. Pozwala to na odpływ pozostałej wody po parowaniu.
Czy połączenia montażowe są zawsze po tej samej stronie?
Konstrukcja naszych dostarczonych modeli generatorów pary jest zawsze taka sama. Jeśli potrzebujesz połączenia z generatorem wody i pary po drugiej stronie, możesz łatwo wymienić panele boczne. Tak więc w przypadku montażu na ścianie masz połączenia w lewo lub w prawo.
Czy istnieje podręcznik do generatora pary do pobrania?
Instrukcja obsługi generatora pary zawiera ważne informacje na temat instalacji, funkcji, sterowania i wyświetlacza, a także szczegóły techniczne, jednak konserwacja i naprawy powinny być wykonywane wyłącznie przez specjalistę, tak aby możliwe było uniknięcie uszkodzenia od samego początku.
Co jest potrzebne do zainstalowania generatora pary?
Dostawa zawiera już wszystko, czego potrzebujesz do instalacji:

  • Generator pary
  • Sterownik
  • Kabel czujka
  • Wyświetlacz kontrolny
  • Wylot pary

Potrzebujesz tylko:

  • rura parowa
  • dopływ wody
  • odpływ
  • linia zasilania elektrycznego
Instalacja generatora pary
Generator pary musi być w suchym, stabilnie i poziomo i nieszczelnie zamontowany. Jeśli chcesz zainstalować generator w siedzisku łaźni parowej, powinien być otwór wlotu powietrza i otwór serwisowy do generatora. Do generatora pary można podłączyć gorącą lub zimną wodę. Dzięki zastosowaniu gorącej wody czas ogrzewania ulega znacznemu skróceniu. Rurę parową należy ułożyć lekko nachyloną i bez zginania, aby w niej nie gromadziła się woda. Czujnik temperatury należy zamontować na wysokości ramion (140 -160 cm). Jeśli masz siedzisko w łaźni parowej, najlepiej określ wysokość głowy w pozycji siedzącej. Wylot pary powinien być zamontowany na wysokości 20-30 cm nad ziemią. Dysza pary nie może być montowana bezpośrednio pod siedzeniem, w przeciwnym razie istnieje ryzyko poparzenia!
Jaki głośny jest generator pary?
Usłyszysz tylko lekkie gotowanie.
Który rozmiar kanału ściennego może być użyty do rury parowej?
W przypadku kabli prowadzących przez ścianę lub rurę murowaną zaleca się stosowanie rur ze stali nierdzewnej lub miedzianych.

Kanał ścienny ze stali nierdzewnej 1/2 cala
Kanał ścienny ze stali nierdzewnej 3/4 cala

Słyszałem, że w rurach mogą tworzyć się bakterie?
Jeśli przewód pary nie zostanie ułożony pochylnie, mogą wytworzyć się zarazki (zapachy). Jednakże unika się tego przez nachylenie instalacji linii parowej. Następnie para ma temperaturę około 100 ° C, gdzie zarazki są zabijane w niższych temperaturach.
Czy generator pary ciągle wytwarza parę?
Generator pary reguluje się za pomocą czujnika temperatury. Po osiągnięciu żądanej temperatury zadanej wzrasta o jeszcze kolejne dwa stopnie. Następnie dławi moc i produkcję pary o około 50%. Dopóki rzeczywista temperatura w łaźni parowej nie spadnie o około 2 ° C. Dopiero wówczas generator uruchomi się ponownie na 70%. Jeśli, na przykład, zauważyłeś podczas pobytu w hotelu, że generator pary stale wytwarza 100% pary, to było bardzo prawdopodobne, że wybrano jeden z niewystarczającą mocą (kW).
Czy generator parowy można zamontować również pod łaźnią parową?
Generator pary można łatwo zainstalować pod łaźnią parową, na przykład w pomieszczeniu poniżej. Przewód pary powinien być ułożony jak najbardziej  pionowo. Reszta wody z rury parowej wraca do generatora i opróżnia się podczas procesu czyszczenia.

Czy generator może być zainstalowany nad kabiną?
Generator pary może być bezpiecznie zainstalowany nad łaźnią parową, na przykład w suficie podwieszanym.
Materiały i budowa łaźni parowej
Materiały użyte do budowy laźni parowej muszą być odporne na wysokie temperatury (40 C°-90 C°) oraz bardzo dużą wilgotność powietrza. Ściany muszą być wykonane najlepiej z odpornego betonu Ytong, mogą być też wykorzystane istniejące ściany (beton, cegła). Ściany powinny być wyłożone izolacją termiczną. Aby z sufitu nie skraplała się woda powinien być on dwuspadowy lub posiadać kształt kopuły. Jego powierzchnia powinna być możliwie jak najbardziej gładka. Para opada w postaci kropli dopiero po ok. 90 minutowym korzystaniu z łaźni. Jako sufit służyć może też sluminiowa płyta kompozytowa lub odporny na wodę materiał firmy Knauf. Do uszczelnienia ścian, podług i sufitu nadaje się najlepiej płynna folia.
W ten sposób zabezpieczysz swoją łaźnię prawidłowo przed wilgocią
Informacje na temat izolacji przed wilgocią znajdziesz tutaj

Informacje na temat folii w plynie znajdziesz tutaj

Silikony do łaźni parowej (odporne na temeperaturę do 200 C°) znajdziesz tutaj

Po uszczelnieniu łaźni płynną folią można ja wyłożyć mozaiką lub płytkami ceramicznymi. Podłoga powinna być antypoślizgowa i wyposażona w listwę odprowadzającą wodę. Powinna ona być także nachylona w kierunku odpływu wody. Ławki w łaźni powinny zostać pokryte np. betonem komórkowym Ytong.
Drzwi łaźni mogą być z bezpiecznego hartowanego szkła. Powinny posiadać u dołu podcięcie na wys. ok. 3 cm. W ten sposób łaźnia będzie na bieżąco „wietrzona” niewielką ilością świeżego powietrza i nie dojdzie do przegrzania powietrza w pomieszczeniu.

Generator pary do łaźni parowej: (wytwornica pary)
Generator pary należy podłączyć do źródła wody, ścieków oraz prądu. W rejonach, w których woda jest twarda (ponad 12°dH), do systemu doprowadzenia wody do generatora należy podłączyć system zmiękczający wodę. Generator pary może zostać zainstalowany w odległości do 6 m od pomieszczenia łaźni. Można go zamontować zarówno w wentylowanej szafce, jak i w jakimkolwiek innym pomieszczeniu technicznym, może stać powyżej, poniżej lub na tym samym poziomie co sama łaźnia parowa. Para do łaźni tłoczona jest poprzez zaizolowaną miedzianą rurę (o średnicy wewnętrznej co najmniej 1/2 cala). Można zastosować fabrycznie gotowe prowadnice pary.

Wszystkie wyjścia generatora pary są wykonane ze stali szlachetnej.

Instalacja generatora pary
Generator pary musi być zamontowany w poziomie na sucho. Należy wyeliminować wszelką wilgoć. Generator powiniem być zamontowany w wentylowanym środowisku, nie należy ograniczać dopływu powietrza. Jeżeli chcesz zainstalować generator w samej łaźni, musisz zapewnić mu dostęp powietrza oraz dostęp do prac serwisowych. Do generatora można doprowadzić zarówno ciepłą, jak i zimną wpdę. Jeżeli połączysz go z wodą ciepłą, skrócisz tym samym czas nagrzewania się pomieszczenia. Rury doprowadzające parę powinny być ułożone w pozycji prostej i lekko nachylonej ku dołowi, tak aby nie gromadziła się w nich woda. Czujnik temperatury należy zamontować na wysokości głowy (130-150 cm). Jeżeli masz w kabinie łaźni ławki, zamontuj czujnik na wysokości głowy w pozycji siedzącej. Dysza wylotowa pary powinna być zamontowana na wysokości 10-40 cm nad podłogą. W związku z niebiezpieczeństwem poparzenia nie należy montować dyszy bezpośrednio pod siedzeniem! Wyświetlacz można zamontować wewnątrz lub na zewnątrz łaźni parowej. Istnieje również możliwość zamontowania wyświetlacza wewnątrz kabiny. Długość kabla zasilającego jest regulowana. Kabel możesz zakupić w naszym sklepie. Kabel czujnika jest również regulowany, z kablem 2 x 0,75 mm², ale maks. 100 cm.
Moc generatora - ile KW potrzebuję?
Wymaganą moc generatora obliczysz następująco: długość x szerokość x wysokość . Wymagana moc zależy kubatury pomieszczenia łaźni.

Przykład: Załużmy, że pomieszczenie łaźni ma długość 1,6 m, szerokość 1,4 m i wysokość 2,3 m. Daje to 5,15 m3.

Czas nagrzewania się łaźni przy parametrach: kubatura 5,15 m3, temperatura wyjściowa 23C°, temperatura docelowa 45 C°
generator o mocy 3 Kw ok. 40 minut
generator o mocy 5 Kw ok. 25 minut
generator o mocy 7.5 Kw ok. 15 minut
generator o mocy 9 Kw ok. 10 minut

Niebagatelną rolę odgrywa izolacja łaźni. Im jest ona solidniejsze, tym szybciej osiąga się docelową temperaturę w pomieszczeniu.

Nasza rada: unikaj niepotrzebnie wysokich sufitów.

Źródło ciepła łaźni parowej
Kabina łaźni parowej powinna być ogrzewana tylko i wyłącznie poprzez generator pary. Żadne inne źródła ciepła nie są potrzebne. Ogrzewanie ścian i podłogi nie stanowi problemu. Normalna temperatura w łaźni parowej wynosi około 43 – 45 ° C przy wilgotności około 99%. Generator emituje parę tak długo, jak długo temperatura w pomieszczeniu jest niższa od wybranej na wyświetlaczu. Para zatem nie będzie wytwarzana w przypadku, gdy kabina w całości lub częściowo ogrzewana będzie przez inne źródła ciepła.

Nasza rada: przewody grzejące zainstaluj tylko w ławkach, tak aby przed skorzystaniem z łaźni siedzenia były już podrzane do temeperatury ok. 38 C°.

Wietrzenie łaźni (po kąpieli parowej!)
Specjalny system wentylacji nie jest potrzebny, wystarczy np. zwykły wentylator stosowany w toaletach i łazienkach (minimum wentylator IP54).

Okno w łaźni jest także wystarczające.

Małe łaźnie parowe mogą być wentylowane poprzez uchylenie okna.

Reasumując: jeżeli nie ma możliwości zamontowania odrębnego systemu wentylacyjnego, wystarczy okno w pomieszczeniu przed łaźnią lub też w samej łaźni. Pozwoli to dokładnie wywietrzyć pomieszczenie po kąpieli parowej. Jest to bardzo istotne, gdyż para przy swojej bardzo dużej wilgotności prowadzić może do powstania w pomieszczeniu grzyba.

Nasza rada: zamontuj wentylator powietrza i włącz go ręcznie po kąpieli parowej na czas ok. 15-30 minut. Podobne rozwiązania stosowane są w toaletach.

Odpowiedzi na wiele pytań dotyczących generatorów pary znajdziesz tutaj: http://www.dampfgenerator.at/index.php?page=bui_faqmanager

Nawiew: odrębny system nawiewu nie jest konieczny/wymagany.